Бюджетні бульбашки Львова

БюджетМерія зібралася додатково витратити мільярд гривень – «на розвиток міста». Братиме позику міськрада, віддавати ж борг – львів’янам

Бюджетна сварка

Ухвалення документа спричинило бурю у стінах сесійної зали ратуші. Цьогорічний бюджет розвитку безпрецедентно великий – Андрій Садовий розраховує витратити на всілякі будівельні та реконструкційні проекти понад мільярд гривень. Нагадаємо, так званий «бюджет розвитку» є допоміжним до загального і призначений, як випливає з його назви, на піднесення міського господарства.

Цього року фінансувати видатки хочуть переважно за «чужі» гроші, пише cutprice4u.net. Власні доходи, з міської казни, призначені на розвиток інфраструктури, становитимуть лише 248 млн грн. Це гроші, які мають намір одержати від продажу й оренди землі та комунального майна. Решту коштів – 842 млн грн – планують позичити у світових фінансових організацій на кшталт ЄБРР, отримати від випуску облігацій або ж як «фінансову допомогу» з державної казни.

Структура доходів цьогорічного бюджету розвитку зумовила запеклі суперечки. Міські депутати розділилися на дві групи. Перша, опозиційно налаштована до мера, запевняла, що бюджет нереальний і ухвалювати його в такому вигляді є просто злочином проти майбутнього Львова. Обранці-симпатики пана Садового всіляко переконували, що за документ потрібно проголосувати в будь-якому разі.

Четвергові дебати завершилися пшиком, й у п’ятницю більшість депутатів узагалі вирішили не приходити на сесію. Відтак сесія не відбулася. Ухвалили бюджет аж понеділкового вечора. За нього проголосувала 71 людина. Натомість Сергій Бащук, один із депутатів, котрі не підтримали бульбашкового бюджету, назвав його мільярдну цифру «блефом». На думку обранця, показники роздули, щоби мати аргументи для УЄФА.

«Міський голова та виконавчі органи пішли на відвертий блеф. Ми заклали в бюджет запозичення на стадіон фактично для того, щоби показати УЄФА, що вони в нас є. Я вважаю, що це нечесно, ми пішли за тим самим принципом, що й наш парламент, декларуючи великі прибутки і не маючи звідкіля їх узяти», – заявив пан Бащук.

На землі багато не заробиш

Здоровий глузд підказує, що виконати цьогорічний бюджет розвитку не вдасться, попри запевнення міського голови та декотрих депутатів. Причому під загрозою не лише залучення позик, а й виконання планів продажу землі та майна. До таких висновків підштовхує досвід минулого року, коли бюджет розвитку виконали лише на 68%.

Для фінансування відповідних проектів 2008-го мали намір залучити 273 млн грн, однак до міської скарбниці надійшло лише 188 млн. Від приватизації комунального майна – 86,4 млн грн (або 98% від запланованих доходів). Масштабні ж плани продажу міської землі взагалі провалилися: чиновники не заробили навіть третини від сподіваного – аж раптом 32 млн грн.

Зважаючи на погіршення економічної ситуації в країні, заледве чи зросте попит на ділянки, які мляво збували минулоріч. Перший 2009-го аукціон з продажу землі відбудеться вже 24 лютого. Причому на торги пропонують декотрі із земель, які безуспішно намагалися продати ще 2008-го. Чи увінчається успіхом чергова спроба «позбутися» їх – невідомо.

Від Києва допомоги не дочекатися

Найбільш реалістичні два кредити від ЄБРР – на модернізацію «Львівелектротрансу» в розмірі 30 млн євро та на будівництво й реконструкцію доріг до Євро-2012. Однак переговори стосовно цих позик іще тривають. За прогнозами представників ЄБРР, банк підпише кредитну угоду зі Львовом щонайшвидше наприкінці року.

А доки її не завізують, доти мерія не матиме проектно-кошторисної документації на спорудження та лагодження шляхів. За словами голови бюджетної комісії міської ради, ці документи лише готуватимуть цьогоріч.

Іще менше шансів одержати позики чи субвенції від держави, враховуючи бюджетні шторми в Києві. Міністр будівництва та регіонального розвитку Василь Куйбіда під час свого візиту до Львова висловився недвозначно – місто повинне самотужки шукати гроші на будівництво стадіону до Євро-2012. А саме на його спорудження міській владі дуже бракує грошей, і тут вона розраховувала на державну підтримку.


Куди планують «подіти» гроші?

Чимало «бабла» піде на реконструкцію та будівництво доріг, тож навіть страшно уявити масштаб перекопаності Львова. Не секрет: найліпше «відмивати» гроші саме на їх лагодженні. Левову ж частку повинні скерувати на зведення горезвісної спортивної арени. Сумарно «на дороги і спорт» планують витратити майже 850 млн грн. Однак операцію «Стадіон» реалізують, лише якщо місто отримає кредит від ЄБРР і знайде «багатого дядю», з якого вдасться витягнути гроші. А це сумнівно.

Решту міста «просуватимуть» за кошти від продажу землі та майна. Йдеться про ремонти дахів у садочках, басейнів у школах, приміщень соціальних служб тощо. Майже 12 млн грн мають намір віддати на заходи з енергозбереження: виготовлять проекти переведення ТЕЦ на тверде паливо та полагодять котельні. Щоправда, як підказує інтуїція, ледве чи бюджетних грошей стане на наполеонівські плани Садового. І входити в наступний рік доведеться з боргами.

Автор: Ірина СМЕРТИГА / 19 лютого '09 в 11:44

Джерело: Газета по-львівськи.