Фрески Шульца залишаться в Ізраїлі

Фрески ШульцаУкраїна віддала стінописи Бруно Шульца в оренду. Фахівці сумніваються, що артефакти повернуться до Дрогобича

Нахабно вивезені 2001 року фрески Бруно Шульца відтепер перебувають у законній оренді ізраїльського музею. Нещодавно українська делегація на чолі з віце-прем’єром Іваном Васюником підписала з комплексом «Яд Вашем» протокол про тимчасову передачу йому фресок дрогобицького митця на зберігання. Це сталося під час візиту представників українського уряду до Ізраїлю. Згідно з документом, стінописи Шульца експонуватимуть там безкоштовно впродовж 20 років.

Тим часом у коментарі «Газеті…» голова Асоціації музеїв Львівщини Зеновій Мазурик висловив сумнів стосовно того, що настінні малюнки колись повернуться в Україну, пише planetart.info. «Я не є пророком, але мені тяжко повірити, що фрески повернуть, якщо вони вже потрапили в такий спосіб у цей заклад. Міжнародна рада музеїв офіційно визнала таке вивезення порушенням професійної етики», – сказав пан Мазурик. І додав, що Україна підписала протокол про оренду через політичні інтереси.

Ба більше, голова Асоціації музеїв переконаний, що українська делегація не лише не повинна була підписувати протокол, вона не мала б улаштовувати переговори, доки не дано правової оцінки зникненню стінописів. «Вважаю, що було очевидне порушення всіх норм міжнародного права – фрески вивозили нелегально», – сказав Зеновій Мазурик.

Окрім того, відповідно до сучасних музейних норм, пам’ятки культури слід зберігати на місцях їх виникнення, щоб можна було оглядати в контексті створення. Тільки тоді, на думку фахівця, вдасться відчути мистецьку, історичну та культурну цінність фресок. «Тому переконаний, що стінописи потрібно повернути в Україну та реалізувати ідею створення центру Бруно Шульца в Дрогобичі», – пояснив голова Асоціації.