Галичани зекономили на аукціоні

Найдорожчий лот львівського ювелірного аукціону – ікона «Спас Нерукотворний» – поїхав у Донбас

Перший у Львові ювелірний аукціон не приніс особливої вигоди ні виробникам, ні львівським колекціонерам. Із тридцяти лотів, виставлених на торги, вдалося продати лише два. При цьому з молотка пішов найдорожчий – ікона «Спас Нерукотворний», а також годинник, виготовлений за кресленнями самого Леонардо Да Вінчі.

Коштовну ікону, ціна якої внаслідок торгу зросла з 405 тисяч гривень до 700, придбав покупець із Донецька. Натомість годинник залишився у Львові й обійшовся своєму новому власникові лише на чотири сотні гривень дорожче від стартової 21 тисячі. При цьому «боротьба» за нього (а ціну підвищували щоразу на сто гривень) виглядала значно драматичніше, ніж «змагання» за ікону, де учасники оперували сумами в 50-100 тисяч.

Про покупців: спроби журналістів «за гарячими слідами» дізнатися щось про них не мали успіху. Молодик, що вторгував «Спаса Нерукотворного», розштовхав нас буквально ліктями й подався з’ясовувати формальності з організаторами та продавцями. Вдалося дізнатися хіба те, що він приїхав із Донецька. Утім, судячи з усього, купував ікону не для себе: кожен крок він узгоджував із кимсь телефоном.

«Газета…» спробувала з’ясувати ім’я багатого «шанувальника ікон» у донецьких ювелірів. Вони запевняли, що не знають, хто ж створив найбільшу сенсацію львівського аукціону. Дещо прояснила ситуацію засновник донецької дизайн-студії ювелірних прикрас «Елегант» Тетяна Калюжна. За її словами, справжній покупець «Спаса» – не донеччанин, але мешкає у Донецькій області. Цікаво, що на Сході України ікону представили як виконану в греко-католицькому стилі (у Львові ж її називали «суто православною»). В кожному разі переїде вона не до храму, а до приватного помешкання.

За що заплатили понад 720 тисяч?

На львівському ексклюзивному аукціоні продали два лоти: ікону «Спас Нерукотворний» і годинник за кресленнями Леонардо Да Вінчі. «Спас Нерукотворний» – гордість майстрів із міста Ровеньки на Луганщині. Для її виготовлення використано золото (німб), срібло (убрус і оздоблення), аметисти, гранати, топази та дерево цінних порід. Стартова ціна лота дорівнювала 405 тис. грн, а продали його за 700.

Годинник «Леонардо Да Вінчі» цінний тим, що зроблений за кресленнями видатного італійця, без жодних коштовних каменів. Для його виготовлення використовували італійський мармур, дерево й емальовану мідь. Унікальним же є сам механізм годинника – його запускають не шестерні, а кульки, що вдаряються одна об одну. Стартова ціна «Леонардо Да Вінчі» становила 21 тис. грн, продали ж його за 21400 грн.

Не так бідні, як прибідняємось

Власну версію, чому галицькі багатії зігнорували ювелірний аукціон, «Газеті» висловив експерт Вінницького заводу «Кристал» Олег Сєдов. «Після двох виставок я дійшов висновку, що Львів не стільки бідний регіон, скільки замкнутий. Львів’яни мають гроші, але не хочуть цього показувати, – каже пан Сєдов. – Якщо на сході та в центрі України люди не бояться демонструвати статки, бо вони заробляють їх, не крадуть, то тут дещо інша специфіка. Люди приходять, часом пошепки запитують про діаманти, намагаються купувати коштовності так, аби цього не бачили знайомі чи сусіди. Іноді це виглядає доволі кумедно».

Автор: Всеволод ПОЛІЩУК / 12:58 06.03.2008

Джерело: Газета по-львівськи